وبینار (Web-based Seminar) چیست؟

وبینار (webinar) ترکیبی است از دو مفهوم وب (web) و سیمنار (seminar). در تعریف وبینار می‌توان اینگونه گفت که وبینار یا سمینار تحت‌وب، سمینار، سخنرانی یا هرگونه ارائه‌ای است که از طریق اینترنت و به صورت مجازی برگزار می‌شود.

وبینار در حقیقت، استفاده از اینترنت جهت برگزاری سمینارها، همایش‌ها و ارائه‌ی انواع مطالب می‌باشد. در این نوع از سمینار، شرکت‌کنندگان از رایانه‌ی شخصی خود جهت مشاهده‌ی سخنرانی و ... استفاده و با سایر شرکت‌کنندگان نیز ارتباط برقرار می‌کنند.
وبینار یا ملاقات‌ آنلاین به این صورت است که مدرس یا برگزارکننده‌ی سمینار، امکان برقراری ارتباطات صوتی، تصویری و ارسال پیام متنی را دارد.

وبینار یا سمینارهای مجازی، امکان استفاده از سبک‌های جدید یادگیری و آموزشی را فراهم می‌آورد. بنابراین، روشی فوق‌العاده جذاب و مؤثر جهت انتقال اطلاعات به مخاطبانی است که به لحاظ جغرافیایی در نقاط مختلفی قرار دارند. مدرس می‌تواند به حضار امکان ادامه‌ی سخنرانی یا مشارکت در آن را بدهد و بدین‌ترتیب، در این سبک نوین، راندمان یادگیری بالاتر خواهد بود.
اين سبک نوین از یادگیری، به يادگيري تعاوني نیز مشهور است. يادگيري تعاوني بهترين راه‌حل براي ماهيت بخشيدن به يك وبينار مناسب مي‌باشد، زيرا حضار، مدرس و اعضا، بخشي از فرايند يادگيري هستند. يك وبينار به يادگيري تعاونی نياز دارد تا بر عدم وجود ارتباط میان افراد حاضر غلبه نمايد.

وبینارها عموما از طریق نرم‌افزارهای ویدئو کنفرانس برگزار می‌شوند که برقراری کنفرانس صوتی یا تصویری بر پایه‌ی ویپ امکانپذیر است. شرکت‌هایی که از مزایای ویپ بهره‌مند هستند، به جهت وجود سیستم ویپ، به‌راحتی می‌توانند میزبان یک وبینار حرفه‌ای باشند، چرا که ویپ، امکان برقراری کنفرانس و مکالمه‌ی همزمان با چندین نفر در نقاط مختلف دنیا را فراهم کرده است و شرکتی که ویپ دارد، علاوه‌بر قابلیت میزبانی یک وبینار، از امکانات مختلف ویپ نیز بهره می‌برند؛ مانند، ضبط مکالمات، ارسال و دریافت فکس بدون نیاز به فکس سرور، قابلیت افزودن ویژگی‌های دلخواه از طریق برنامه‌نویسی، ایجاد صف انتظار و ... .
 
کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به سایت فراداده می‌باشد