کاربرد ویژه‌ی ویپ در کارخانه‌ها و مراکز صنعتیاکثر کارخانه‌ها و واحدهای تولیدی بزرگ در اطراف شهرها یا در شهرک‌های صنعتی قرار دارند و عموما هر کارخانه، یک دفتر مرکزی در شهرهای بزرگ یا شهرهای نزدیک به کارخانه دارد. با توجه به تماس‌هایی که به صورت روزانه بین کارخانه و دفتر مرکزی برقرار می‌شوند، جهت سهولت ارتباطات و کاهش هزینه‌ها، استفاده از تکنولوژی ویپ (VoIP) پیشنهاد می‌شود.

 برای نصب ویپ، در صورتی که این دو مرکز به شبکه اینترنت متصل باشند با قرار دادن 2 گیت‌وی ویپ در این دو مکان، می‌توان سیستم‌های‌ آنالوگ موجود را به یکدیگر متصل نمود. در صورت عدم وجود اینترنت می‌توان از راه‌حل‌های دیگری با توجه به موقعیت کارخانه یا دفتر مرکزی استفاده نمود.

در صورتی که در کارخانه از سیستم ویپ استفاده شود، می‌توان از پیجرهای مبتنی بر IP و دوربین‌هایSIP  استفاده نمود. با استفاده از پیجرهای SIP، از هر گوشی تلفن حتی تلفن‌های دفتر مرکزی می‌توان افراد را در محیط کارخانه پیج نمود.

با استفاده از تلفن تصویری، مدیریت کارخانه می‌تواند با شماره‌گیری داخلی هر دوربینSIP  با آن بخش تماس حاصل نموده و حتی با افراد به صورت تصویری صحبت نماید.

با استفاده از تلفن‌های بی‌سیم ویپ یا گوشی‌های دکت (Dect) می‌توان به طور مستقیم با هر فرد، در محدوده‌ی کارخانه تماس گرفت و دیگر نیازی به استفاده از دستگاه‌های بی‌سیم واکی تاکی (Walkie-Talkie) نیست. زیرا در سیستم‌های بی‌سیم مانند واکی‌تاکی قدیمی در صورتی که بخواهید با یک فرد صحبت نمایید همه‌ی افرادی که گوشی بی‌سیم در اختیار دارند آن صحبت را می‌شنوند؛ از طرفی امکان تماس با دیگر داخلی‌ها میسر نمی‌باشد.

بسیاری از کارخانه‌ها یا معادن در اطراف شهرها دایر می‌شوند، که در آن مناطق امکان ارائه‌ی خط و سرویس مخابراتی وجود ندارد و یا با دریافت هزینه‌های سرسام‌آور چند خط شهری را در اختیار آن واحد کاری یا کارخانه قرار می‌دهد، در صورتی که با استفاده از ویپ (VoIP) با هزینه‌های بسیار کمتر می‌توان به مناطق دورافتاده نیز خطوط شهری را منتقل نمود.
 
کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به سایت فراداده می‌باشد