فناوری ویپ حامی محیط زیست 
 

تاکنون مزایای بسیار زیادی را برای تغییر از سیستم‌های تلفنی سنتی به سیستم‌های تلفنی تحت شبکه یا همان ویپ عنوان کرده‌ایم، از کاهش هزینه‌های شرکت گرفته تا بهبود بخشیدن به کار تیمی بین پرسنل. نکته قابل‌توجه اینجاست که این مزیت‌ها پایان‌پذیر نیستند و هر روز زوایای جدیدی از قابلیت‌های این تکنولوژی جدید بیان می‌گردد.
یکی دیگر از این مزیت‌ها، قابلیت سبز بودن فوق‌العاده زیاد این فناوری می‌باشد که باعث حفظ محیط زیست اطرافمان و در نتیجه نگهداری از این کره خاکی برای فرزندانمان می‌باشد. اما چگونه ویپ می‌تواند باعث حفظ محیط زیست شود؟
کاهش انتشار دی‌اکسیدکربن
ویپ تا حد زیادی امکان فعالیت‌های دورکاری را برای پرسنل یک سازمان فراهم می‌آورد و آنها می‌توانند از خانه‌ی خود، تمام فعالیت‌های روزمره‌ی ‌کاری را پیگیری نمایند. این مورد باعث می‌شود که رفت‌و‌آمدهای روزانه به محل کار که از طریق خودروهای شخصی و یا وسائط نقلیه‌ی عمومی صورت می‌گیرد و باعث انتشار بیش از اندازه‌ی آلاینده در محیط اطراف می‌گردد، از بین برود.
کاهش استفاده از کاغذ
یکی از اجزای بسیار مهم ویپ را می‌تواند FOIP نامید که از طریق آن می‌توان ارسال و دریافت فکس را به شکل جدید و بدون اینکه نیاز به استفاده از کاغذ انجام داد. به عبارت بهتر فکس‌های دریافتی در محلی بر روی سرور ویپ ذخیره می‌گردند و شما در صورت نیاز می‌توانید آنها را بر روی کاغذ پرینت بگیرید. فکس‌های ارسالی را نیز می‌توانید از طریق ویپ انجام دهید و فایل‌های خود را که بطور مثال با پسوند pdf می‌باشند به شماره فکس‌های بیرونی ارسال نمایید. لازم به ذکر است در این فناوری، دریافت‌کننده فکس می‌تواند سیستم فکس سنتی یا FOIP باشد.
ضایعات کمتر در جابجایی ویپ
عموما در جابجایی‌هایی که در سیستم‌های مختلف انجام می‌شود، ضایعات فراوانی ایجاد می‌گردد زیرا شما مجبور به دور ریختن سیستم قبلی و جایگزینی آن با سیستم جدید هستید. ولی باید بدانید که در تغییر سیستم تلفنی سنتی به ویپ این ضایعات به حداقل ممکن می‌رسد. زیرا شما حتی می‌توانید از همان گوشی‌های تلفن که در سیستم سنتی از آنها استفاده می‌کردید در ویپ نیز استفاده نمایید و هر زمان که این تلفن‌ها فرسوده و غیرقابل استفاده شدند، آنها را به مرور زمان با تلفن‌های تحت شبکه (IP Phone) جایگزین نمایید.
کاهش مواد شیمیایی در طبیعت با ویپ
یکی از مشکلات بزرگی که در سیستم‌های تلفنی سنتی وجود دارد این است که باید برای برقراری ارتباطات، کیلومترها کابل‌کشی در زیرزمین انجام گردد. این کابل‌ها با موادی پوشش داده شده‌اند که برای طبیعت بسیار مضر هستند و دارای مواد شیمیایی می‌باشند. اگر از سیستم ویپ استفاده شود، برای ارتباطات تلفنی از اینترنت استفاده می‌شود که سبب خواهد شد تا کابل‌های سنتی تلفن بعد از مدتی بطور کامل از زیر زمین جمع‌آوری گردند.
کاهش مصرف انرژی با ویپ
سیستم‌های تلفنی سنتی، جهت برقراری ارتباطات، دارای مصرف انرژی بالایی هستند که در نتیجه باعث می‌شود قبض برق شما بالاتر برود و در ادامه سوخت‌های فسیلی بیشتری برای تولید انرژی موردنیاز آن به‌هدر رود، و در نهایت آسیب بیشتری به طبیعت اطرافمان وارد می‌شود.
ولی در سیستم‌های ویپ این مصرف انرژی به حداقل می‌رسد، زیرا تنها انرژی‌ای که در این نوع از سیستم‌ها، صرف می‌شود به جهت تامین اینترنت در سازمان است و نه بیشتر، به هر حال، اینترنت نیز امروزه جزء جدایی‌ناپذیر سیستم‌های کسب‌وکار می‌باشد و هزینه‌ی انرژی آن را نمی‌توان جزء هزینه‌های ویپ دانست زیرا وجود آن کاملا ضروری است چه با ویپ و چه بدون ویپ.
 
کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به سایت فراداده می‌باشد