تجهیزات ویپ - سخت افزار ویپ - راه اندازی ویپویپ همان انتقال صدا بر بستر شبکه است و راه‌کاری جهت مدیریت تماس‌های ورودی و خروجی در یک سازمان می‌باشد. جهت راه‌اندازی ویپ در یک سازمان، نیازمند فراهم‌سازی یک‌ سری تجهیزات سخت‌افزاری هستیم که در کنار نرم‌افزار ویپ کار انتقال صدا را در بستر شبکه انجام دهند. ویپ، نسبت به نیاز هر سازمان، به تجهیزات مختلفی نیاز دارد. اما چیزی که در هر پروژه‌ی ویپ به آن احتیاج است یک عدد سرور، جهت انجام روند پردازش اطلاعات، گوشی تلفن که نسبت به نیاز سازمان به دو نوع سخت‌افزاری و نرم‌افزاری تقسیم می‌شود، مبدل تلفنی (کارت تلفن یا گیت‌وی) که وظیفه‌ی انتقال صوت به ویپ را بر بستر شبکه دارد.


در ادامه، هریک از تجهیزات را به تفصیل شرح خواهیم داد:


انواع تلفن IP

تلفن‌های تحت شبکه یا IP Phone بهترین گزینه برای ویپ هستند به این علت که دکمه‌های این نوع از تلفن قابل برنامه‌ریزی هستند و می‌توان عملکرد آنها را به فراخور نیاز هر سازمان، تغییر داد. بعضی از انواع این گوشی‌ها قابلیت اتصال چندین داخلی و خط را دارند، برخی دارای قابلیت تماس تصویری هستند، برخی دیگر از سیستم‌عامل اندروید پشتیبانی می‌کنند و با گوشی‌های اندروید اتصال برقراری می‌کنند.

تلفن‌های IP در دو نوع آنالوگ یا سخت‌افزاری و نرم‌افزاری در بازارهای جهانی موجودند و به نسبت نیاز هر سازمان، مجموعه یا شرکت از ویپ تهیه، نصب و راه‌اندازی می‌شوند.

 • تلفن IP سخت‌افزاری (IP Phone)
 • این نوع از تلفن‌های IP همانند گوشی‌های تلفن خانگی و معمولی دارای کلیدهای مختلف است با این تفاوت که کلیدهای خاصی بر روی این نوع گوشی‌ها قرار دارد که فقط مخصوص تلفن‌های IP است و البته قابلیت برنامه‌ریزی و تغییر عملکرد را نیز دارند؛ مانند کلید انتقال تماس به داخلی دیگر. در ساده‌ترین انواع گوشی‌های تحت شبکه‌ی سخت‌افزاری از یک داخلی پشتیبانی می‌شود. در صورتیکه یک سازمان نیاز به اتصال چندین داخلی به هر کارشناس خود باشد، باید از گوشی‌های IP که از 5 یا 6 داخلی پشتیبانی می‌کنند، استفاده شود. می‌توان برای مدیران مجموعه‌هایی که درخواست ویپ دارند، از گوشی‌های فوق پیشرفته IP با قابلیت ایجاد تماس صوتی و تصویری، کنفرانس صوتی و یا سیستم‌عامل اندروید بهره برد. در این نوع از تلفن‌ها، برای منشی‌ها یا مسئولین دفاتر نیز گوشی‌های مخصوص وجود دارد که دسترسی به همه‌ی داخلی را خواهند داشت.

  اگر در یک سازمان، تلفن‌های معمولی به تعداد وجود دارد، در صورت امکان می‌توان به جهت کاهش هزینه‌ها از همان گوشی‌ها با اضافه کردن ماژول FXS به مبدل استفاده کرد.

 • تلفن IP نرم‌افزاری (Soft Phone)
 • سافت فون، نرم‌افزار تلفنی است که بر روی کامپیوتر، لپ‌تاپ، موبایل یا تبلت نصب می‌شود و برای صحبت از طریق آن نیاز به اسپیکر، میکروفون یا هدست است. سافت فون نیز همانند تلفن سخت‌افزاری IP بر بستر شبکه فعالیت می‌کند و قابلیت‌های آن را دارد با این تفاوت که سافت فون به صورت فیزیکی نیست و کاملا نرم‌افزاری می‌باشد. از نرم‌افزارهای معتبر و دارای لایسنس در این زمینه می‌توان به نرم‌افزار Zoiper وX-Lite اشاره کرد.  ویپ گیت‌وی

  ویپ گیت‌وی پل ارتباطی میان ویپ و خطوط تلفن است و کار تبدیل کدکهای صدا به داده‌های صوتی را انجام می‌دهد و به نوعی مبدل آنالوگ به ویپ نیز محسوب می‌شود. ویپ گیت‌وی دستگاهی است که ارتباطات صوتی میان خطوط شهری و سیستم ویپ را با استفاده از پروتکل اینترنت (IP) برقرار می‌کند. گیت‌وی ها به سه دسته کلی تقسیم می‌شوند:

  • ویپ گیت‌وی آنالوگ (Analogue VoIP Gateway)
  • ویپ گیت‌وی های آنالوگ به دو دسته FXO و FXS تقسیم‌بندی می‌شوند. البته برخی از گیت‌وی‌ها ترکیبی از FXO و FXS هستند. در زیر، مختصرا، توضیحاتی در مورد مفهوم و کارکرد FXO و FXS آورده شده است.

   FXS (Foreign Exchange Station) پورتی است که با استفاده از آن می‌توان انواع گوشی‌های تلفن مانند تلفن‌های بی‌سیم، تلفن‌های معمولی خانگی و حتی دستگاه‌های فکس را با اتصال دهنده RJ11 به تجهیزات ویپ متصل کرد تا در مواقع لزوم بتوانیم از گوشی‌های تلفن معمولی هم در سیستم ویپ و تحت شبکه استفاده کنیم. قابل ذکر است که گیت‌وی‌های ظرفیت بالا (معمولا بالاتر از 8 پورت)، اتصال دهنده RJ11 ندارند و در این صورت باید از مبدل‌های مخصوص با اتصال دهنده‌های متفاوت (مانند RJ45) استفاده شود. از FXS به عنوان مبدل تلفن‌های سانترال نیز یاد می‌شود.

   FXO (Foreign Exchange Office) پورتی است که مستقیما به خطوط تلفن‌ شهری متصل می‌شود و در واقع دروازه‌ی ورودی خطوط شهری یا PSTN به سیستم تلفنی ویپ است.

   گیت‌وی های FXS و FXO بر حسب نوع اتصال و تعداد پورت‌ها انواع مختلفی دارند. این نوع از گیت‌وی‌ها، از مدل‌های تک پورت گرفته تا مدل‌هایی با حداکثر 96 پورت در بازار موجود است.

  • ویپ گیت‌وی دیجیتال (E1-PRI/Digital Gateway)
  • با توجه به گسترش ارتباطات و افزایش حجم تماس‌ها در شرکت‌‌ها و سازمان‌ها، تمایل به استفاده از خطوط E1 (خطوط شهری 4 یا 5 رقمی) افزایش یافته است. برخلاف خطوط آنالوگ، که تنها دارای یک کانال برای ورود و یا خروج تماس هستند، خطوطE1، با داشتن 30 کانال تماس، قابلیت برقراری تماس‌های همزمان به تعداد زیاد را دارند. ازین خطوط نمی‌توان در سیستم‌های تلفنی سنتی بهره برد بلکه باید حتما با تکنولوژی ویپ از قابلیت‌‌ این خطوط استفاده کرد. جهت بکارگیری خطوط دیجیتال در سیستم ویپ نیازمند تجهیزاتی همچون گیت‌وی یا کارت هستیم که در واقع پل ارتباطی این خطوط با سیستم ویپ یا مرکز تماس است. ویپ گیت‌وی‌های E1 معمولا برحسب تعداد خطوط از 1 تا 32 پورت تولید و عرضه می‌شوند (احتمال دارد پورت‌های بالاتری هم در بازار موجود باشد).

  • ویپ گیت‌وی جی‌اس‌ام (GSM VoIP Gateway)
  • ویپ گیت‌وی GSM همانند گیت‌وی FXO کار می‌‌کند با این تفاوت که در گیت‌وی FXO خطوط شهری اتصال می‌یابند اما در گیت‌وی GSM ، از سیم کارت موبایل جهت برقراری تماس‌های شهری استفاده می‌شود. کاربرد این نوع از گیت‌وی، بیشتر در مناطقی است که امکان ارائه خطوط مخابراتی (خطوط شهری) وجود ندارد نظیر کارگاه‌ها یا کارخانه‌های خارج از شهر؛ گیت‌وی‌های GSM با توجه به تعداد پورت‌هایی که جهت قراردادن سیم کارت‌‌ دارند، در ابعاد و با قیمت‌های متفاوتی موجودند. ظرفیت گیت‌وی‌های GSM که در بازار وجود دارد، حداقل 4 و حداکثر 20 پورت است. ممکن است در آینده، گیت‌وی GSM با تعداد پورت‌های بالاتری هم عرضه شود.  کارت تلفن (VoIP Card)

  کارت تلفن ویپ، همانند گیت‌وی، صدا را از خطوط شهری به سیستم تلفنی ویپ انتقال می‌دهد و همانند گیت‌وی عمل می‌کند با این تفاوت که یک کارت تلفنی به صورت مستقل قابل استفاده نیست و باید حتما در یک سرور (یا کامپیوتر) قرار گیرد در صورتیکه گیت‌وی یک سخت افزار کاملا مستقل است و نیازی به جای‌گذاری در سرور ندارد. کارت تلفن ویپ ازین لحاظ که جای کمی اشغال می‌کند و به سادگی قابل تنظیم است، نسبت به گیت‌وی دارای مزیت است. مزیت مهم کارت تلفن این است که در صورت بروز هرگونه اختلال در ساختار شبکه، اتصال بین سرور ویپ و کارت تلفن از بین نخواهد رفت، درحالیکه سخت افزار گیت‌وی با وجود اختلالات شبکه‌ای، ارتباط خود را با سرور ویپ از دست می‌دهد.

  کارت‌های تلفنی نیز همانند گیت‌وی در سه نوع کارت تلفن آنالوگ، کارت تلفن دیجیتال و کارت تلفن جی اس ام موجودند.

 • کارت تلفنی آنالوگ (Analogue VoIP Card)
 • کارت‌های تلفنی آنالوگ، همانند گیت‌وی‌های آنالوگ، به دو دسته FXO و FXS تقسیم‌بندی می‌شوند و برخی از آنها ترکیبی از FXO و FXS هستند. در مورد مفهوم و کارکرد ماژول‌های FXS و FXO قبلا توضیحات مختصری ارائه شد. کارت‌های تلفنی ویپ اکثرا به صورت ماژولار و با ظرفیت‌های مختلف از 1 پورت تا 24 پورت FXO یا FXSارائه می‌شوند. در کارت‌های تلفنی، جهت افزایش کیفیت صدا توصیه می‌شود از ماژول سخت افزاری حذف اکو (Echo Cancellation) استفاده شود.

 • کارت تلفنی دیجیتال (E1-PRI/Digital VoIP Card)
 • کارت تلفنی دیجیتال، برای اتصال یک یا چند خط دیجیتال (E1) به سیستم ویپ است. کارت‌های تلفنی دیجیتال 1 تا 16 پورت ظرفیت دارند. در کارت‌های دیجیتال نیز جهت افزایش کیفیت صدا می‌توان از ماژول حذف اکو (Echo Cancellation) استفاده کرد.

 • کارت ویپ جی‌اس‌ام (GSM Card)
 • کارت تلفن جی‌اس‌ام، همانند گیت‌وی جی‌اس‌ام، با نصب سیم کارت، می‌تواند به سیستم ویپ متصل شود. سیم کارت بر روی کارت GSM قرار می‌گیرد و کارت نیز بر روی ماردبرد (سرور) نصب می‌شود. کارت‌های GSM نیز ماژولار است و در ظرفیت‌های 1 تا 4 سیم کارت در بازار موجودند.سرور(Server)

سرور ویپ، در واقع هسته‌ی اصلی مدیریت اطلاعات در ویپ است. سرور ویپ شامل یک کامپیوتر معمولی و نرم ‌افزار ویپ است که در کنار یکدیگر، کار مدیریت ارتباطات، داخلی‌ها، ضبط صدا، و ... انجام می‌دهند. بخش سخت‌افزاری سرور، علاوه بر تجهیزات لازم برای یک کامپیوتر معمولی (همچون هارد، مادربرد، CPU، و ...) تجهیزاتی همچون کارت تلفن را نیز در خود جای می‌دهد.

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به سایت فراداده می‌باشد