ویپ - قابلیت ویپ - ویژگی ویپویپ چیست و چه قابلیت‌هایی دارد؟

ویپ (VoIP یا Voice Over Internet Protocol) به فناوری انتقال صدا بر بستر اینترنت اطلاق می‌شود. از طریق ویپ می‌توان تماس‌ها را به‌ وسیله‌ی اینترنت برقرار کرد. ویپ، متناسب با کارکرد آن در موقعیت‌های مختلف، تحت عنوان "سیستم تلفنی یا تلفن اینترنتی" نیز معرفی می‌شود.

ویپ ترکیبی است از سخت ‌افزار و نرم‌ افزار که به‌وسیله آن می‌توان از اینترنت به ‌عنوان ابزاری انتقالی جهت برقراری ارتباط تلفنی بهره برد. این انتقال از طریق ارسال بسته‌های داده‌های صوتی با استفاده از اینترنت صورت می‌پذیرد.

چرا ویپ به وجود آمد؟

زمانیکه سیستم سانترال وارد بازار شد، ماهیت آن صرفا به اشتراک‌گذاری یک یا چندین خط بین کارمندان یک سازمان و ارتباطات درون سازمان بود. به مرور زمان و با پیشرفت تکنولوژی، به دلیل وجود ضعف‌های گسترده‌ای که در سیستم سانترال وجود داشت، سیستم‌های تلفنی ویپ با هدف برقراری مکالمات بر بستر اینترنت روی کار آمد. نرم افزار‌هایی همچون اسکاپ (Skype)، اوو (ooVoo)، واتس اپ (WhatsApp) که قابلیت تماس با نقاط مختلف دنیا را دارند، از این جمله‌اند. تدریجا، از این خاصیت ویپ، برای ارتباطات سازمانی استفاده شد. امروزه سازمان‌هایی که از سیستم ویپ استفاده می‌کنند، قابلیت‌های متعددی خواهند داشت. که در همین مطلب به برخی از آنها اشاره خواهد شد.

ویژگی‌های ویپ • کاهش هزینه ‌های تماس و ارتباطات رایگان
 • با استفاده از تکنولوژی ویپ می‌توان مکالمات را از طریق خطوط انتقال داده مانند اینترنت یا شبکه‌های محلی، بین دفاتر یک سازمان انجام داد. بدین صورت، صرفه‌جویی قابل ملاحظه‌ای در هزینه‌های تلفنی سازمان‌ها خواهد شد.

  در سیستم ویپ، بعد مسافت هیچ تغییری در هزینه‌ها نخواهد داشت و معمولا برای ارتباط با مناطق دورتر در دنیا از این روش استفاده می‌شود. با استفاده از ویپ می‌توانید تنها با شماره‌گیری یک داخلی، بین دفاتر خود ارتباط برقرار کنید. در این حالت تماس‌ها، درون سازمانی محسوب می‌شود و هزینه آنها صفر است.

 • برقراری کنفرانس (صوتی- تصویری)
 • با استفاده از ویپ می‌توان امکاناتی همچون نظرسنجی و کنفرانس تلفنی به صورت صوتی یا تصویری ایجاد کرد که با سایر سیستم‌های تلفنی مانند سانترال امکان کنفرانس تصویری میسر نخواهد بود.

 • عدم نیاز به گوشی سخت افزاری
 • در بعضی مواقع می‌توان به جای استفاده از گوشی سخت افزاری تحت شبکه، از طریق نرم افزار تلفنی پرسنل را به ویپ متصل کرد. این راهکار تحت عنوان Soft Phone معرفی می‌شود. Soft Phone نرم افزاری است که بر روی رایانه یا گوشی موبایل نصب می‌شود و قابلیت تماس درون و برون سازمانی را دارد. مزیت این نوع از تلفن تحت شبکه این است که با اضافه شدن تعداد کاربران، هزینه قابل توجهی به سازمان تحمیل نمی‌گردد.

 • امکانات بالا با پرداخت هزینه‌های پائین
 • ویپ دارای امکاناتی بالایی نظیر پاسخگویی خودکار، پیغامگیر صوتی، گزارش گیری‌های متنوع با جزئیات متنوع، امکان ارسال پیام‌های صوتی به ایمیل پرسنل، ایجاد صف های متعدد برای واحدهای یک سازمان، مشاهده و شنود تماس‌ها در زمانیکه پرسنل در حال صحبت هستند، صندوق صوتی و نظرسنجی، و ... می‌باشد. جهت پیاده‌سازی هریک ازین موارد در سایر سیستم‌های تلفنی مانند سانترال می‌بایست زیرساخت‌های سخت افزاری زیادی به هسته اصلی افزوده شود که خود مستلزم پرداخت هزینه‌ها خواهد بود و در نهایت هزینه‌های این نوع سیستم‌های تلفنی چندین برابر ویپ خواهد بود.

 • عدم نیاز به سیم کشی اختصاصی برای هر تلفن
 • در سیستم سانترال برای هریک از تلفن ها می‌بایست از یک زوج سیم استفاده کرد که بدین ترتیب، حجم سیم‌کشی‌ها در سازمان قابل ملاحظه خواهد بود، این در حالیست که سیستم ویپ با استفاده از بستر شبکه موجود در سازمان، از سیم کشی‌های متعدد بی‌نیاز است.

  سیستم ویپ به گونه ایست که اگر یکی از پرسنل قصد جا به جایی مکان خود در سازمان را داشته باشد، تنها کافیست تلفن سخت افزاری خود را به نزدیک‌ترین نقطه اتصال شبکه بر روی دایکت نزدیک کند. اما در سانترال می‌بایست جهت جا به جایی تلفن، سیم کشی مجدد انجام شود و یا ساختار آنها تغییر کند.

 • انتقال خطوط به صورت مجازی
 • سیستم ویپ این قابلیت را دارد که وقتی خط در جایی باشد که به لحاظ مخابراتی و موقعیت جغرافیایی امکان جا‌به‌جایی آن وجود نداشته باشد، از طریق بستر شبکه و به صورت کاملا مجازی انتقال خط به دفتر یا دفاتر مختلف انجام می‌شود.

 • امکان برنامه ‌نویسی و افزودن ویژگی‌های دلخواه
 • در ویپ، برخلاف سایر سیستم‌های تلفنی سنتی یا سانترال، امکان ایجاد ویژگی‌های موردنیاز هر سازمان از طریق برنامه‌ نویسی وجود دارد. برای مثال، برای ایجاد ارتباط بین یک نرم‌افزار یا پورتال خاص و سیستم ویپ، نیاز به ایجاد برخی تغییرات در سیستم نرم‌ افزاری ویپ می‌باشد؛ تغییرات مدنظر به صورت برنامه ‌نویسی اعمال خواهد شد.

  کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به سایت فراداده می‌باشد